Szpital Powiatowy Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej

Żywienie w szpitalu

Żywienie jest częścią składową leczenia pacjentów. Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na poprawę bądź utrzymanie stanu zdrowia pacjenta. Pacjenci hospitalizowani w naszym Szpitalu mają zapewnione całodzienne wyżywienie, tj. 3-5 posiłków dziennie spośród kilkunastu diet. Posiłki dostarczane są do poszczególnych oddziałów w godzinach:

 

Pacjenci nowo przyjęci żywieni są według następujących zasad:

 

Dieta dla pacjenta wymagającego leczenia dietetycznego zlecana jest przez lekarza prowadzącego. Posiłki szpitalne przygotowywane są w kuchni naszego szpitala zgodnie z systemem HACCP. Pakowane są indywidualnie do opakowań jednorazowego użytku i transportowane do oddziałów.

Prosimy, by pacjenci przebywali w salach chorych w zaplanowanych porach podawania posiłków.

 

Spożywanie posiłków odbywa się w salach chorych. Wygodne spożycie posiłku ułatwiają stoliki przy szafkach przyłóżkowych. Pacjentom, którzy mają trudności ze spożyciem posiłku, polecana jest fachowa pomoc personelu.

W każdym oddziale istnieje możliwość podgrzania posiłku w kuchence mikrofalowej po uprzednim przełożeniu do specjalnego naczynia jednorazowego użytku przeznaczonego do tego celu.

 

Każdy oddział wyposażony jest w lodówkę do przechowywania żywności pacjentów. Zasady użytkowania lodówki wraz z okresem przechowywania żywności umieszczone są w każdej kuchence oddziałowej. Prosimy o przestrzeganie zasad korzystania z lodówki. Zapewni to wszystkim pacjentom utrzymanie właściwej jakości przechowywanej żywności. W szpitalu istnieje możliwość skorzystania z porad dietetycznych.

Ze względu na dbałość o wysoki poziom usług przeprowadzamy anonimowe badania ankietowe, w których pacjenci mogą wypowiedzieć się na temat jakości posiłków.